2021 ALLA MINUTFILMER

Vi tackar för alla kreativa, fantasifulla, allvarliga, roliga minuter som vi fått in på årets tema TID!

Vi har fått in 58 filmer gjorda i åldrarna 6-86 år. Några med samma titel men med helt olika innehåll, dvs en väldig bredd på tolkningen av temat, vilket gläder oss. Alla anmälda filmer kommer att visas i ett eget pass på festivalen och är med i SM i Minutfilm – Publikfavorit.

Här nedan minutfilmslistan i bokstavsordning.

TITELGENRETIDREGISSÖR / ER
AdaptationAnimation00.00.51Liam Åkeson Rayner & Maya Åkeson Rayner
AstrophobiaKonst00.00.55Rebecka Eriksson
B12Spelfilm00.01.00Karin Björkdahl
BadkrukanDokumentär00.01.00Emelie Eckerud
Behind the glassDokumentär00.01.00Jessica Lundgren
BortaSpelfilm00.00.42Benjamin Giordano
Brustna NyårslöftenKomedi00.00.59Mattias Königsson
CaedoSpelfilm00.01.00Jennifer Malm
Corona i nutidSpelfilm00.01.00Per Lundgren
Corona StyleKomedi00.01.00Margareta Pettersson
Den Late ZombienSpelfilm00.00.28Mattias Olsson
DiskSpelfilm00.01.00Benjamin Giordano
DMSpelfilm00.00.43Gustav Bengtsson
En dag på strandenSpelfilm00.01.00Nora Grönlund
En liten sagaSpelfilm00.01.00Elisabeth Spits
En vanlig dag i SverigeFiktiv dokumentär00.01.00Felicia Ek
Ensam i tusentalSpelfilm00.01.00Stina Nilsask
FasadFiktiv dokumentär00.01.00Grete Ahlberg
FasadKonst00.01.00Samuel Lindén
FilmklubbenDokumentär00.01.00Claes Enwall
FörsäljarenKomedi00.01.00Marie Johansson
GränskontrollAnimation00.01.00Charlotte Rodenstedt
Gränslösa drömmarDokumentär00.00.58Nina Muossa
HelpersKonst00.01.00Therés Wadstedt
HemesterSpelfilm00.01.00Gabriel Aspelin
Kors & tvärs genom rymdtidkubenKonst00.01.00K-G Stenborg
KyrkbåtsroddDokumentär00.01.00Claes Enwall
Livet sugerSpelfilm00.00.53Mattias Olsson
LäxorFiktiv dokumentär00.01.00Emmy Christensen
MiddagbsjudningSpelfilm00.00.58Sofia Wikelid & Vanja Lamm & Agnes Wentzel
Mitt tak är en annans golvSpelfilm00.01.00Jonas Eriksson
Mormor kan också saknaSpelfilm00.01.00Sofia Thulin
MY MIND IS FULLSpelfilm00.01.00Manne Rundqvist
Nu gulnar…Dokumentär00.01.00Claes Enwall
Nuvarande och Före DettaSpelfilm00.01.00Marléne Gottfridsson
Papa the PresentSpelfilm00.00.27Darren Barber
PÅ PASSSpelfilm00.00.59Erik Boman
PÅSE, PÅSE, PÅSE!Spelfilm00.00.45Anton Eriksson
Rainy dayKonst00.01.00Jose Fiallo
RevySpelfilm00.00.47Cornelia Håland
SkiljevägDokumetär00.01.00Yin Fengyu
Skit ocksåSpelfilm00.01.00Natanael Andersson
Säg någotSpelfilm00.01.00Shanise Maxwell
Tankar om tidDokumentär00.01.00Camilla Thulin
TIDSpelfilm00.00.59Per-Olof Wilkås
TIDSpelfilm00.01.00Emma Pekkari
Tiden gårSpelfilm00.01.00Mattias Olsson
TidsklyftanSpelfilm00.01.00Marie Johansson
TidsminnenKonst00.01.00Sophie Wikman
Tissel TasselKomedi00.01.00Margareta Pettersson
Under tidenSpelfilm00.01.00Elin Landgren
Ur: Ett VittneKomedi00.01.00Erik Andersson
Vad gör du när du soverSpelfilm00.01.00Beatrice Ha
VaknaSpelfilm00.01.00Ida Åberg
Vem städar upp efter pappa?Dokumentär00.01.00Embla Berndtsson Tordal
VINDICTAAnimation00.01.00Mio Ylitalo
VäntanKonst00.01.00Ulf Rehnholm
Äntligen ses på riktigtKomedi00.01.00Jonas Abelsted Eklund