BIO KASKAD 15 & 22 April kl 18.00

GULD, SILVER, BRONS

Torsdag 15 & 22 April kl 18.00-20.00 visas ett urval på 12 st vinnarfilmer från Sveriges Kortfilmfestival 2021 på Bio Kaskad i Bromma. Sveriges Kortfilmfestival pratar med någon av filmskaparna som även svarar på frågor om sin film.
Denna exklusiva, med hänsyn till rådande restriktioner, visning för max 8 personer, gör Sveriges Film & Video förbund i samarbete med Bio Kaskad och med stöd av Region Stockholm.
Passa på att göra något annorlunda och bjud familj, vänner eller några andra på en alldeles egen visning och trevlig bio-upplevelse.
Biljetter köpes på plats och Vi och Ni följer självklart dagsfärska restriktioner och rekommendationer från Folkhälsomyndigheten!
Följande filmer visas:

1. Diset i dalen av Niklas Edor Karlsson & André Abrahamsson / Individuella klassen – BÄSTA LJUDBILD
2. När Jag Blir Stor av Tilde Hernström / Filmskoleklassen – BÄSTA REGI & GULD
3. Hoppet av Agnes Brede / Individuella klassen – BRONS
4. Gästhamn av Simon Revilla / Individuella Klassen – BÄSTA MANUS
5. Allt För Dig av Amir Halim & Sam Al-Suhaili / Individuella Klassen – HEDERSOMNÄMNANDE
6. Blob av Alva Winbladh, Karolina Berg, Mirza Karaduman / Filmskoleklassen – BÄSTA ANIMERADE FILM
7. Hållbart Professionell av Sebastian Johansson Micci / Individuella Klassen – BÄSTA SKÅDESPEL & BÄSTA BIROLLER
8. Finhobby – Kommunalråd och sånadär… av Andreas Lund / Individuella Klassen – BÄSTA KLIPP & BÄSTA TOLKNING AV TEMA TID
9. Untitled Earth Sim 64 av Jonathan Wilhelmsson / Individuella Klassen – BRONS
10. Kan man inte bara få ha det lite bra av Hanna Järgenstedt / Filmskoleklassen – HEDERSOMNÄMNANDE & SILVER
11. Punani Steam av Emma Pål Brunzell / Individuella klassen – BÄSTA REGI & GULD
12. Mats/Maria av Klara Kristoffersson / Individuella Klassen – SILVER

 KASKAD 15 & 22 AprilTID01.40.00Urval av vinnande filmer 2021
1Diset i dalen Animation00.04.20Niklas Edor Karlsson & André AbrahamssonIndividuella klassen Bästa Ljud
2När Jag Blir StorDokumentär00.04.23Tilde HernströmFilmskoleklassen GULD & REGI
3HoppetSpelfilm00.09.23Agnes BredeFilmskoleklassen BRONS
4GästhamnSpelfilm00.09.35Simon RevillaIndividuella klassen Bästa Manus
5Allt För DigSpelfilm00.12.46Amir Halim & Sam Al-SuhailiIndividuella klassen
Hederspris
6BlobAnimation00.04.10Alva Winbladh, Karolina Berg, Mirza KaradumanFilmskoleklassen
Bästa animation
7Hållbart Professionell

Komedi00.14.20Sebastian Johansson MicciIndividuella klassen
Bästa skådespelare Bästa biroller
8Finhobby – Kommunalråd och sånadär…fiktiv dokumentär00.09.09Andreas LundBästa Klipp   Bästa TEMA TID
9Untitled Earth Sim 64 ENGKomedi00.06.12Jonathan WilhelmssonIndividuella klassen BRONS
10Kan man inte bara få ha det lite braAnimation00.02.00Hanna JärgenstedtFilmskoleklassen SILVER & Hederspris
11Punani Steammörkt komiskt drama 00.14.26Emma Pål Brunzell
Individuella klassen GULD & Regi
12Mats/MariaDokumentär00.13.25Klara KristofferssonIndividuella klassen SILVER
 TOTALT01.44.09105 minuter