Festivalen 2019

Sveriges Kortfimfestival 2019 äger rum 5-7 april 2019 på Bio Rio och Skärisbiografen. Årets tema är “samexistens”.

Köp biljetter här.

 

Schema

Mer info om filmerna:
FSK = Filmskoleklassen
IND = Individuella Klassen

Fredag, 5 april, Bio Rio

13:00 : Dörrarna öppnas, biljetter hämtas ut
13:30: Välkomnande till årets festival
14:00 – 15:30 Filmpass 1

Vikarie, Adam Starsmark, 14 min (IND)
Vakna, Felicia Sundberg, 6 min (FSK)
Att tvätta för tre, Jakob Eliasson & Albin Abrahamsson, 4 min (IND)
TYGLAD, Alex Ströbäck, 8 min (FSK)
Från Ondska, Ronja Larsson, 5 min (IND)
Plus minus Zero, Fredric Posé, 5 min (IND)
Vintertullen, Anna-My Novotny, 23 min (FSK)

16:00 – 17:30 Filmsamtal

”Allt är Möjligt” – om att våga göra film och att inte ge upp sin filmidé. Ett samtal med de flerfaldigt prisbelönta filmskaparna Annette Sidor, Jerry Carlsson och Gabriela Pichler.
Moderator: Anne-Marie Söhrman-Fermelin. Ett samarbete med Filmbasen och UnCUT.

18:00 – 19:30 Filmpass 2

Sömngångaren, Agnes Jeppsson & Björn Schagerström, 4 min (IND)
Mala Min, Alicia Lundahl & Agri Ibrahim, 5 min (IND)
Alfa, Margona Saari, 4 min (FSK)
Iris, Jacob Nilsson &Emil Askenberger, 7 min (IND)
Killar som dansar, Emma Sand, 7 min (FSK)
Lina är ful., Carl-Oscar Sarfati, 7 min (IND)
Get Ready With Me, Jonatan Etzler, 29 min (FSK)

 

Lördag, 6 april, Bio Rio

10:00 : Dörrarna öppnas, biljetter hämtas ut
10:30 – 12:45 Filmpass 3

Skoldiscot, Christian Zetterberg, 5 min (IND)
Allra käraste syster, Clara Norén, 14 min (FSK)
Skyll er själva om ingen kommer, Gustav Egerstedt, 12 min (IND)
Du gjorde mig osynlig, Pontus Edvinsson, 14 min (IND)
Skål för framtiden, Linnea Thorslund, 15 min (IND)
P.A.P.P.A, Emelie Kastberg, 9 min, (FSK)
Coffee or Tea?, Agnes Jeppsson, 12 min (FSK)
Friends From Leksand, Sofia Wikelid & Hanna Wallin, 24 min (IND)

13:15 – 14:15 Visning av alla Minutfilmer
14:45 – 17:00 Filmpass 4

När mammas känslor blir mina, Miranda Moeschlin, 14 min (IND)
Myskväll, Ese Ejodame, 7 min (FSK)
Nästa Station, Miriam Renting, 7 min (FSK)
LiAM, Apostolos Vasileiadis, 14 min (IND)
Kör Bara, Mikaela Hargell, 12 min (FSK)
Lingonnatten, Erica Elfström, 15 min (IND)
We have to go, Johan Bodell, 12 min (IND)
Kärleksinvandrarna, Debhora Vega & Mónica Hernández Rejón, 18 min (FSK)
På din Story, Emma Pål Brunzell, 11 min (IND)

 

Söndag, 7 april, Skärisbiografen

12:00 : Dörrarna öppnas
12.15 – 14.45 Filmpass 5

Kolla Bort Lillebror, Joakim Johansson & Kevin Dorbegi, 22 min (IND)
Kontroll, Mattias Thernström Florin & Marcus Thernström Florin & Jenny L. Wallin, 12 min (IND)
Deliria, Tomas Stark, 8 min (FSK)
Ingen lyssnar, Elin Övergaard, 17 min (IND)
Movement, Claude Johnsson, 12 min (FSK)
Dol. Mol., Jack Elliot, 6 min (FSK)
Där Finns Inte Jag, Lama Alshehaby, 14 min (FSK)
IDENTITY, Roda Abda, 4 min (FSK)
Hör mig skrika, Nellie Lexfors, 11 min (IND)
Vägar, Bo Johan Sörensen, 11 min (IND)
En dag i ett nötskal, Esther Ericsson & Emma Nordenstam, 3 min (IND)

15.15 – 16.30 SM i Minutfilm
17.15 – 18.30 Prisutdelning alla kategorier
18.30 – 20.00 Mingel

 

Läs mer om årets festival:

JURY

Festivalfilmer INDIVIDUELLA 2019

Festivalfilmer FILMSKOLEKLASSEN 2019